تبلیغات
دندانپزشکی - آشنایی با پروتزهای دندانی و انواع مختلف پروتز
نویسندگان دندانپزشکی

در این بخش شما را با انواع پروتزهای دندانی آشنا می کنیم. همچنین در مورد پروتزهای دندانی بیشتر توضیح می دهیم تا همه چیز در مورد پروتزهای دندانی را بدانید. پروتز به وسیله ای گفته میشود که جانشین یک عضو از دست رفته بدن گردد ، دست ویا پای مصنوعی نمونه هائی ازپروتز هستند. در ادامه بیشتر در مورد پروتزهای دندانی صحبت می کنیم تا هرگونه سوال در مورد پروتز دندان دارید، به پاسخ مورد نظر برسید.

با از دست رفتن یک یا چند دندان و تمامی دندان ها نیز لازم است وسیله ای جاگزین این عضو از دست رفته گردد.وسیله ای جایگزین این عضو از دست رفته گردد.
وسایلی که بدینطریق جایگزین دندانهای از دست رفته شوند: پروتز دندانی نامیده می شوند و داشتن اطلاعاتی از آنها لازم بنظر میرسد.

این پروتزها بر سه دسته اند:

۱.پروتز ثابت ( برنج )
۲.پروتز پارسیل
۳.پروتز کامل

پروتز ثابت

با از دست دادن محدودی از دندانها در صورتیکه شرایط لازم موجود باشد ، دندانپزشک پس از تراشیدن دندانهای مجاور ناحیه بی دندان ، پروتز یا ” بریج ” ساخته شده را بر روی دندانهای پایه نصب می نماید.
افرادی که برای جایگزینی دندانهای از دست رفته خود از بریج استفاده می کنند لازم است در مراعات بهداشت دندانهای پایه ( که بریج روی آنها نصب شده ) مراقبت بسیاری نمایند زیرا این دندانهای پایه و اطراف لبه های بریج مکان مناسبی برای تجمع پلاک میکربی و مواد غذائی بوده و تمیز نمودن دندانهای پایه بوسیله مسواک کاملاً مقدور نیست.
برای تمیز نمودن دندانهای پایه باید ” نخ دندان ” Dental Floss را از زیر بریج عبور داد وسپس زیر بریج و اطراف دندانهای پایه را کاملا و به دقت پاک نمود. در غیر اینصورت ، با پوسیدگی دندانهای پایه در زیر بریج دندانها پایه وبالطبع پروتز شما ممکن است از دست بروند.

پروتز کامل

تاکنون هر چه گفته شد راجه به بهداشت دهان به منظور نگهداری و حفظ دندانها بود. ولی آیا با از دست دادن همه دندانها و استفاده از دندان مصنوعی ، باز لزومی به این کار هست؟
پلاک میکربی بروی سطوح دندان و پروتزها نیز تشکیل می شود و افرادی نیز که از این وسایل استفاده می کنند باید هر شب قبل از خواب با مسواک کاملاً آنرا تمیز نمود و یا آب و صابون شسته و سپس تا صبح آنرا درون یک لیوان آب بگذارند تا دچار ترک خوردگی نشود. نکته مهم آنست که در موقع مسواک زدن دندان مصنوعی نباید از خمیر دندان استفاده کرد.
در صورتی که پروتز کامل و پارسیل نامناسب که تطابق مناسبی در دهان ندارد منجر به زدگی و آزار مخاط دهان و احیاناَ بیماریهای جدی تر خواهد گشت. زدگی و آزار پروتز از موارد بسیار مهمی است باید فوراً اصلاح شود.

پروتز پارسیل

در افراد که دندانهای زیادی را از دست داده اند و امکان استفاده از پروتز ثابت به دلیل وسعت ناحیه بی دندان وجود ندارد باید اقدام به تهیه پروتز پارسیل نمود.
افرادی که از این پروتزها استفاده می کنند باید بطور روزانه علاوه بر مسواک نمودن دندانهای خود ، پروتز خود را نیز با مسواک یا آب و صابون شستشو داده و تمیز نمایند.

منبع: آشنایی با پروتزهای دندانی و انواع مختلف پروتز
[ شنبه 2 خرداد 1394 ] [ 08:45 ق.ظ ] [ مدیر مجله ]
درباره وبلاگ دندانپزشکی

بهداشت دهان و دندان در وبلاگ دندانپزشکی
آمار وبلاگ دندانپزشکی
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :